Porovnání nákladů na vytápění v Kč
Objev, respektive důkaz existence IR záření provedl v roce 1800 německý astronom William Herschel, který se zabýval ozařováním černé plochy infračervenými paprsky ze spektra paprsků slunečního záření a výsledkem bylo zahřátí této černé plochy. Schopnost zahřívat předměty je jako důkaz existence infra červeného záření používána doposud a s pomocí tzv. infrakamer je možné „udělat“ infra-paprsky viditelnými.
Infrakamery se tak využívají například k bez dotekovému měření teplot nebo k nočnímu vidění. Každé "teplé" těleso (tímto je míněno těleso s povrchovou teplotou absolutní nuly, to tzn. cca -273°C) vyzařuje infra-záření. Toto množství energie a vlnová délka tohoto záření se odvíjí od teploty daného tělesa. Čím teplejší je dané těleso, tím více energie ve formě infra-záření vydá a tím kratší je vlnová délka záření.
Funkčnost Infra záření / Infra tepla. Systémy fungující na principu záření přenášejí teplo prostřednictvím elektromagnetických vln (záření) přímo bez toho, aniž by ohřívaly medium – nejčastěji vzduch mezi nimi. Tento způsob přenosu tepla známe všichni, neboť takto nás zahřívá slunce. Na stejném principu fungují také kachlová kamna. Okolní vzduch je ohříván pouze minimálně.
Tento princip vytápění má řadu významných výhod pro člověka a jeho zdraví. Naprosto odbourává pocit průvanu a cirkulaci alergenů. Studené stěny v místnosti odčerpávají teplo lidského těla. Kvůli tomu je zapotřebí do obytných místností instalovat radiátory či jiné zdroje tepla.
Infrapanely nahřívají stěny a proto díky nim možné udržovat teplotu okolního vzduchu nižší než při použití radiátorů. Nižší teplota znamená méně vysušený vzduch a méně energie k vytápění a tím pádem také nižší náklady s ním spojené.